Zavolejte Nám Ještě Dnes! +420 605 273 940

E-mail! info@cks.cz

Nahlášení zdravotnických pracovníků v rámci pracovní povinosti

Dle nařízení vlády č. 247 ze dne 3.3.2021 se ukládá pracovní povinnost lékařům a nelékařským zdravotnickým pracovníkům, kteří jsou poskytovateli zdravotních služeb. Upozorňujeme naše členy, že toto nařízení se týká také optometristů pracujících v optikách, jež mají registrovanou optometristickou ambulanci.

Dále vás musíme informovat, že poskytovatelé zdravotních služeb musejí sestavit seznam lékařských i nelékařských zdravotnických pracovníků, a to do jednoho dne od vzniku nařízení vlády (lhůta jednoho dne se týká i aktualizace údajů při jejich změně). Seznam je nutno zaslat hejtmanovi příslušného kraje nebo primátorovi Hl. m. Prahy.

Při povolání k pracovní povinnosti by dle vlády měla náhrady hradit zdravotní pojišťovna. V případě optometristů se však úhrada zdravotní pojišťovnou zdá přinejmenším sporná, vezmeme-li do úvahy, že ne všechna zařízení mají smlouvy s pojišťovnami. Z krizového zákona však vyplývá, že náhrady by měl poskytnou orgán krizového řízení (tedy kraj nebo magistrát Hl. m. Prahy) a to do šesti měsíců od ukončení pracovní povinnosti. Zaměstnavatel musí zaměstnanci při povolání k pracovní povinnosti poskytnout volno v nezbytně nutném rozsahu.

Bohužel celkově není jasné, proč je nutné seznam zasílat, když všechny informace jsou dostupné v registru zdravotnických zařízení a registru zdravotnických pracovníků. Taktéž není zřejmé, kam a jakou formou údaje zaslat. Nedoporučujeme vzhledem k GDPR využívat běžný nezabezpečený email, raději volte datovou schránku, máte-li. Prezident ČLK nabídl hejtmanům a primátorovi Hl. m. Prahy pomoc s organizací výpomoci, proto také doporučujeme sledovat web ČLK.